
Alig több, mint egy hónap maradt arra, hogy a szülők benyújtsák a plusz 1 óvodai év iránti kérelmüket. Az iskolakezdés elhalasztására vonatkozó kérvényt január 18-ig kell hivatalos formában eljuttatni az Oktatási Hivatalnak. De milyen indokokra érdemes hivatkozni a benyújtás során?
Minden gyermek akkor válik tankötelessé, amely évben augusztus 31-ig betölti a 6. életévét. 2020. január 1-jétől azonban jelentősen változott az iskolakezdés rendszere.
Az új szabályozás értelmében az iskolaérettség megítélése az Oktatási Hivatal hatáskörében van, így ha a szülők azt szeretnék, hogy gyerekük még egy évet óvodában töltsön, írásos kérelmet kell benyújtaniuk.
A Szülői Hang közösségi oldalán sok hasznos tippet lehet olvasni a kérvény benyújtásával kapcsolatban.
Ezek alapján íme 3 érv, amelyet érdemes lehet beleírni a kérvénybe:
1. Fejletlen gondolkodás (pl. a gyerek nem érti az ok-okozati összefüggéseket, a feladatokat nem mindig érti meg, sokszor visszakérdez).
2. Gyenge monotóniatűrés (nem tud nyugodtan ülni, kordában tartani mozgásigényét, különösen nem 45 percen át).
3. Kitartó figyelem hiánya (nagyon rövid ideig képes egy dologra koncentrálni, figyelme hamar lankad, elterelődik).
3 érv, amit ezzel szemben NEM érdemes beleírni az iskolaérettségi kérvénybe:
1. „A szülő joga eldönteni, hogy iskolaérett-e a gyerek!” (A szülői jogra hivatkozni azért sem indokolt, mert ezek az érvek a törvény elfogadása során is elhangzottak, így az Alaptörvény vagy a Gyermekjogi egyezményre hivatkozást a döntés során sem méltányolnák.)
2. „A következő évben jobb tanárt fog kapni.” (A hivatal nem foglalkozik azzal, hogy különbséget tegyen a tanárok között.)
3. „A barátai/testvére is maradnak még egy évet.” (Ez szintén nem mérvadó szempont a hivatalnál, így az engedély megadását nem fogja elősegíteni.)
Honnan tudhatod, hogy iskolaérett-e? Nézd meg iskolaérettségi tesztünket.
Rengeteg az első osztályos évismétlő - Így kérelmezhetik a szülők a plusz egy óvodai évet
Forrás: eduline.hu
Fotó: Freepik