2020 óta a nagycsoportos óvodások szüleinek külön kérelemmel kell igényelniük azt, hogy gyermekük további 1 évet maradhasson az oviban. Az eljárás azonban nem minden esetben zökkenőmentes, sőt, a megadott plusz egy év sem mindig hozza meg a várt, jelentős változást.
Nem tud „nyugodtan megülni”, nem tudja elviselni a kudarcokat, a figyelme nehezen irányítható… Számos okból merülhet fel a szülőkben vagy akár a pedagógusokban a gondolat, hogy a gyermeknek előnyös lenne további egy, óvodában töltött év.
Jelen állás szerint azok a szülők, akiknek gyermeke 2025. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, 2025. január közepéig adhatják be az erre vonatkozó kérelmet. Amennyiben lemaradnak a határidőről, a gyermeknek akkor is el kell kezdenie az első iskolai tanévet, ha nem iskolaérett.
A kérelmek nagy részét elfogadják
Az előző tanévben az Oktatási Hivatal adatai szerint minden 4. nagycsoportos esetében éltek a lehetőséggel a szülők, és a több mint 22 ezer halasztási kérelemnek csupán töredékét (2 százalékát) utasította el a Hivatal.
A benyújtott kérelmek közel felénél azonnal megadták a plusz egy év ovit a gyermeknek, azonnali elutasításra pedig egyetlen példa sincs.
A kérelmek kicsit több, mint 50 százalékánál pedagógiai szakértői bizottság közbenjárására volt szükség, hogy megállapítsák, indokolt-e, hogy a gyermek az óvodában maradjon még egy évig.
A Szülői Hang elnevezésű csoport alapítója elmondta: szervezetük felmérése során kiderült, hogy az egyes vármegyékben igen nagy eltérés tapasztalható. Míg Hajdú-Bihar megyében a kérelmek 77 százalékánál szakszolgálathoz küldték a gyerekeket és szüleiket, addig például Zala megyében ez csak csak 24 százalék. (A fővárosban és Pest megyében ez a szám 43, illetve 50 százalék.)
Továbbra is magas az elsős évismétlők száma
Míg a 2022/23-as tanévben 4906, addig a 2023/24-es tanévben 4088 elsős évismétlő volt, amely csak kismértékű javulás.
Az első osztály ismétlésének leggyakoribb oka, hogy nem vagy nem eléggé mérték fel a gyermek iskolaérettségét.
Ha a szülő azt tapasztalja, hogy gyermekénél
- nem alakult ki egyértelműen a jobb-baloldali dominancia (a gyerek el-eltéveszti az irányokat),
- bizonytalan az egyensúlyérzéke,
- a nagymozgások (pl. kúszás, mászás, guggolás, szökdelés) összerendezettségével probléma van,
akkor érdemes élni a lehetőséggel, és kérni a további 1 évet.
Hogyan kell kérelmezni?
A szülőknek alapos indoklással és lehetőleg igazolások csatolásával
január közepéig
kell beadni az igényüket az Oktatási Hivatalhoz. (Igazolások hiányában sokkal nagyobb az esélye, hogy a hivatal pedagógiai szakszolgálathoz irányítja majd őket, akik megvizsgálják, hogy a gyermek lelki, értelmi, szociális és testi fejlettsége eléri-e az iskolakezdéshez szükséges mértéket.)
Amit tehát csatolni érdemes:
A kérelemhez a jól összeszedett szülői indokláson felül minden olyan dokumentumot is érdemes csatolni, amelyek alátámasztja, hogy jó lenne, ha a gyerek még egy évet még az óvodában maradhatna.
Ilyen többek között a
- pedagógiai szakszolgálat korábbi szakértői véleménye;
- óvodai fejlődési napló/írásos vélemény az óvodapedagógustól;
- szakorvosi vagy háziorvosi igazolás;
- igazolás akár védőnőtől, logopédustól, gyógypedagógustól, fejlesztőpedagógustól, és/vagy mozgásterapeutától.
Honnan lehet tudni, hogy iskolaérett-e? Az iskolaérettségi teszt segíthet eldönteni.
Ez is érdekelhet!
Megdöbbentő: Közel 4.100 első osztályos kisdiáknak kellett osztályt ismételnie - Mi lehet az oka?
via
Fotó: Freepik