“Képes leszek szeretni a párom gyerekét?” - Hogyan működhet jól egy mozaikcsalád?

Szülők lapja

Párkapcsolat

Szülők lapja


“Képes leszek szeretni a párom gyerekét?” - Hogyan működhet jól egy mozaikcsalád?

„Megismertem valakit, de gyereke van az előző kapcsolatából - lehet harmonikus közös életünk?” „Lehet válás után is boldogan élni mozaik-kapcsolatban?”

Napjainkban egyre többeket érintenek ezek a kérdések. Természetesen sosem lehetetlen megtalálni a közös boldogságot, azaz a békés együttélés harmóniáját! Ehhez nyújtunk néhány segítő gondolatot.

Első szabályként ha a válás után ismerkedésre adjuk a fejünket, már az elején érdemes tisztázni, hogy szülők vagyunk, így azonnal kiderül, kiszemeltünknek egyáltalán belefér-e az elképzeléseibe ez a fajta családmodell, illetve őszinteségünkkel azonnal lehetőséget, időt és teret adunk ahhoz, hogy megbarátkozzon ezzel a tudattal.
 

 

Ha csak az egyik fél hoz gyermeket a kapcsolatba
 

Elsőként érdemes szót ejteni arról a szituációról, mikor csak az egyik fél hoz gyermeket a kapcsolatba. Gyakori félelem a gyermektelen fél részéről, hogy „képes leszek-e szeretni a párom gyermekét”? 
Ha nincs gyermekünk, de új párunknak van, szorongást és kezdeti ellenállást szülhet bennünk az a tudat, hogy új párunknak volt már előélete, családja előttünk, vagyis nem velünk, hanem valaki mással élte át első alkalommal a gyermekszületés csodáját.


A feltételezésekkel és szorongásokkal induló kapcsolat, az elnyomott érzések és félelmek sok feszültséget és félreértést szülhetnek. Mit tehetünk?
 

1. A nyitott, őszinte és megértő beszélgetés
Mint mindenkor, ebben a helyzetben is létfontosságú. Rendszeresen tisztáznunk kell, hol tartunk a folyamatban: mit érzünk, mi okoz félelmet, mennyit tudunk vállalni a gyermekkel kapcsolatos teendőkben, és mennyire vagyunk képesek lelkileg elmélyülni a vele való kapcsolatban. Ne sürgessük magunkat!

2. Ne támasszunk lehetetlen elvárásokat párunkkal szemben!
Természetes, hogy a másik félnek előttünk is volt kapcsolata, élete. A szerelem, házasságkötés vagy gyermekáldás csodája pedig második alkalommal sem lesz kisebb csoda a számára, mikor majd velünk éli át.

3. El kell fogadnunk, hogy az exe mindig jelen lesz az életében, és azt is, hogy minket sosem fog a gyermeke elé helyezni.
Azonban gondoljuk át, mit is várnánk el egy édesapától, ha nem azt, hogy a gyermeke legyen számára az első? Ez egy érték - kezeljük is akként.

4. Nem kell erőlködni, harcolni önmagunkkal vagy párunkkal, és nem kell senkivel versenyezni, küzdeni.
Ha egyszerűen nem megy, azt is jobb beismerni. Igen, lehetséges, hogy talán valóban nem nekünk való ez a műfaj.

 


A patchwork-család: ketten, gyerekkel
 

Figyelembe véve a válások folyamatosan növekvő számát, ez ma egyre gyakoribb családforma, mégis kevés szó esik arról, milyen kihívásokat rejt magában, és hogyan működtethető ez a közös életforma.

1. A válás önmagában kevés a lezáráshoz
Szükséges az is, hogy az elvált felek feldolgozzák lelkük lezáratlan érzéseit, sebeit, mert ha azok elnyomva, gyógyulás nélkül maradnak, az negatív hatást gyakorolhat a kapcsolatra, beleértve a gyerekek lelkiállapotát is.

2. Önismereti munka
Akár szakember segítségével, átbeszélni, felfejteni a történteket, okokat, hibákat, és tudatosítani, mit hogyan lehet másként csinálni.

3. Biztos alapok és fokozatosság
Nem jelenthet egyedüli alapot sem anyagi megfontolás, sem a társfüggőség, sőt, önmagában a szerelem sem elég: tervezni kell, és rengeteget kommunikálni, lépésről lépésre megismerni egymást. Tudatosan felépíteni a bizalmat, a kapcsolatot és annak mindennapjait, rendszerét.

4. Extra figyelem a gyerekeknek!
Ahány ember, annyi előélet, annyiféle értékrend, kapcsolódási forma és trauma. Ráadásul sok új családtag is „képbe kerül”. Nem csoda, ha néha talán még mi sem találjuk a helyünket az új helyzetben - képzeljük csak el, milyen nehéz lehet ez a gyerekeknek, főleg a kamaszoknak! Végtelen türelem, megértés, fokozatosság és figyelem szükséges a gyerekek felé a folyamat során.

5. Amit el kell fogadnunk
A gyerekeknek az „édesszülő” mindig fontosabb lesz, mint a „mostohaszülő”. Ez a tény azonban nem jelenti a gyerekek szeretetének hiányát, és a felnőttek érző, intelligens, érett hozzáállása esetén nem akadálya a szeretetteli, békés együttélésnek.
 
6. Pénzügyi tudatosság
Ez egy gyakori konfliktusforrás, ezért fontos átbeszélni minden anyagi kérdést, kiadást, és előre megegyezni a lehetséges megoldásokról.


 

Mozaikcsaládban is élhetünk kiegyensúlyozottan, boldogan, de "meg kell tanulnunk egymást”! Ehhez a fokozatosság és a megalapozott érzelmek szükségesek. Még ha kezdetben kaotikusnak és küzdelmesnek is tűnik az új életünk, megéri a fáradozást, mert tudatossággal, türelemmel és sok szeretettel felépíthető az út.

 

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Párkapcsolat

Szülők lapja


2025.04.28