Megdöbbentő: Közel 4.100 első osztályos kisdiáknak kellett osztályt ismételnie - Mi lehet az oka?

Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


Megdöbbentő: Közel 4.100 első osztályos kisdiáknak kellett osztályt ismételnie - Mi lehet az oka?

Közel 4100 kisdiák kezdte újból az első osztályt ebben a tanévben, ami azt jelenti, hogy újból az első évfolyamosok között a legmagasabb az évismétlők száma Magyarországon.

A KSH által a Népszava megkeresésére küldött adatok szerint az elsősök 4,2 százaléka már másodszorra járja az első évfolyamot ebben a tanévben - ez pontosan 4088 diákot jelent. Ez a szám, ugyan kevesebb, mint az előző évi (4906), mégis az idei szám a legmagasabb az 1-8. évfolyamosok tekintetében. A többi évfolyamon ugyanis az évismétlők aránya 0,7 és 2,1 százalék közötti. A mostani arány leginkább a 2021/22-es tanévhez közelít.

Bár elsősök esetében jellemzően nem használatos a „bukás” megnevezés, a köznevelési törvény ugyanakkor egyértelműen kimondja, hogy a tanuló csak akkor léphet magasabb évfolyamba, ha az előírt tanulmányi követelményeket sikeresen teljesítette, márpedig ez alól értelemszerűen az első évfolyam sem lehet kivétel. 

Gyakran arról van szó, hogy a pedagógus és a szülő együttesen dönt az első osztály megismétléséről, sőt, a törvény kimondottan lehetőséget is ad arra, hogy ez szülői kezdeményezésre történjen – még abban az esetben is, ha amúgy a gyermek az alapkövetelményeknek megfelelt. 

A jelenség okai közt felmerül a gyermek iskolaérettségének előzetesen téves felmérése, illetve az is, hogy a gyermek számára a 6 éves kor elérésekor a tankötelezettség alól már csak egy igen bürokratikus eljárás során lehet felmentést kapni, melyet a szülő az Oktatási Hivatalnál kezdeményezhet. Ezt alátámasztja az is, miszerint 2020 után jelentősen - mintegy 7,6 ezer fővel - csökkent a 6 évesek száma az óvodákban. 

Mindezek következményeként nagy eséllyel több kisgyermek kerül iskolába arra éretlenül, mely nem csak a teljesítményükre lehet hátrányos hatással, de magatartási és beilleszkedési problémákhoz is vezethet. 

További megfigyelés, hogy a sajátos nevelési igényű tanulók száma is tovább emelkedett; az összes intézménytípust összevetve 102,2 ezerről 107,4 ezerre nőtt. Az általános iskolás gyermekek 8,8 százaléka SNI-s, azaz súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartási zavarral küzdő diák.

 

Ezek is érdekelhetnek:
Iskolaérettség: Még egy év az óvodában, vagy engedjük a gyereket iskolába? Mivel teszünk jót? Pszichológus véleménye

Hogyan éld túl egy ADHD-s gyerekkel az iskolás éveket? - 14 tipp a szakembertől

Szorongó, vagy viselkedési problémás a gyerek? - Legtöbbször a szülőknél kell keresni az okokat

Forrás: nepszava.hu
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Ovi, suli

Szülők lapja


2024.06.04