"A szoba hőmérsékletének, ahol a baba alszik, 18°C és 20°C között kell lennie" - javasolják több helyen. A nyári kánikulában ez azonban lehetetlen. Mi az ideális öltözet egy kisbaba számára extrém meleg esetén? És a forróság elmúltával a hűvösebb napokon?
A picik hőháztartása a felnőttek szervezetéhez képest még alakulóban van, testük hamarabb túlhevül, és a baba még azt sem teheti meg, hogy levetkőzzön, vagy szavakkal kifejezze, hogy rosszul érzi magát. Fokozott figyelmet kell szentelnünk a babának az extrém melegben, hogy megelőzhessük a bajt, és éjjel is felismerjük a túlhevülés jeleit, melyek közül a legjellemzőbbek:
- a baba nyugtalan, sír;
- nem képes elaludni, vagy gyakran ébred.
Milyen hőmérsékletnél hogyan kell felöltöztetni alváshoz a babát?
A témával foglalkozó szakértők cikkeit és az édesanyák tapasztalatait összevetve általánosságban azt mondhatjuk, hogy
- 18°C és 21°C között rövid ujjú body, valamint rugdalózó vagy pizsama az ideális, és takarjuk be a babát;
- 22°C és 23°C között bodyt plusz egy ujjatlan vagy vékonyabb anyagú rugdalózót javasolnak, valamint betakarhatjuk a picit, de már vékonyabb anyaggal, esetleg textilpelenkával;
- 24°C és 25°C között már elegendő a rövid ujjú body, és már ne takarjuk be a babát;
- 26-27 C° foknál elegendő egy egyszerű, ujjatlan body;
- 27°C felett pedig mindenképpen elég a pelenka.
Egyértelműen nem állapíthatunk meg mindenkire érvényes, tűpontos „szabályt”, hiszen a babáknak is egyéni hőháztartása van, így ki kell tapasztalnunk, mire hogyan reagál, azaz mikor fázik és mikor van melege, azonban a 25 fok feletti hőmérsékleteknél már nagyon kell ügyelnünk, nincs-e túlmelegedve a pici.
Ehhez ellenőriznünk kell a baba pocakját és lábait: a lábacskáknak mindig kicsit hűvösebbnek kell lenniük a hasánál.
Klíma és szellőztetés
Más a helyzet, ha klímát használunk: ekkor (ha az éjjel is megy), megint más igaz az öltöztetésre: hosszú ujjú és szárú ruhácskába öltöztessük a babát, illetve a fenti hőmérsékleti sávokhoz igazodva.
Alapszabály, hogy a babára, illetve az alvóhelyére nem irányíthatunk klímát, ahogyan a ventillátort sem. (A baba igen könnyen megfázhat tőle. A nyári megfázások 90 százaléka köthető klímahasználathoz.)
Azonban a legideálisabb, ha a baba alvóhelyiségét a klímával még az alvás előtt hűtjük le 24-26 fokig, utána már csak résre hagyott ablakkal szellőztessünk éjjel, azaz lehetőleg éjjel ne menjen a klíma a baba közelében (legfeljebb ventillátor, az is távolabbra helyezve a babától, másik irányba állítva és a legkisebb fokozaton.
Használsz légkondit baba, vagy kisgyerek mellett? - 7 szabály, amit mindig tarts be!
A huzatot elkerülve, rendszeresen szellőztessünk, nyissunk meg több ablakot is, különösen az esti alvás előtt, vagy akár egész éjszakára. Napközben érdemes a függönyöket behúzni, a redőnyöket lehúzva tartani, míg besüt a nap a lakásba.
Alapvetően fontos, hogy kánikulában még a szokásosnál is fokozottabban ügyeljünk a gyermekek megfelelő folyadékbevitelére, és a babák esetében ez a szabály hatványozottan érvényes.
Rendkívül veszélyes a babákra a kiszáradás - Kiszáradás jelei, teendők, megelőzés
Fotó: Freepik