Mikortól ihat a baba tehéntejet? - A tehéntej bevezetése

Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


Mikortól ihat a baba tehéntejet? - A tehéntej bevezetése

Többször felmerült már a kérdés, hogy valójában mikor adhatunk tehéntejet a babának, hiszen annyi mindent lehet erről hallani és olvasni, de tulajdonképpen nincs egységes válasz. Védőnő mondja el tanáncsait.

Többször felmerült már a kérdés, hogy valójában mikor adhatunk tehéntejet a babának, hiszen annyi mindent lehet erről hallani és olvasni, de tulajdonképpen nincs egységes válasz. A bizonytalanságnak vége, hiszen most itt elolvashatod az erről szóló fontos információkat. Továbbá azt is megtudhatod, hogyan kell bevezetni a tehéntejet a gyermek étrendjébe, és hogy miért veszélyes a kecsketej csecsemőkorban.

A legjobb és legfontosabb tápláléka a babának az anyatej. Bíztatok mindenkit, hogy minél tovább szoptasson, mert az anyatej előnyei felülmúlhatatlanok!

Akinél viszont nincs elég anyatej, és tápszeres pótlásra van szükség, ne keseredjen el. Ugyanis ma már a tápszerek összetétele olyannyira ideális a babának, hogy teljes mértékben biztosítva van az egészséges fejlődése.

Régen ihattak a babák tehéntejet. Most miért nem?
A tehéntej kérdése már bonyolultabb. Mi még simán felnőttünk a feles tejen, és a falusi tehéntejet is még helyben fogyasztottuk, viszont a mi gyermekeink már más világban élnek. A környezeti változások, a stresszes, rohanó életmód, az import áruk megjelenése a piacon, a pénzvilág betörése ennek a lehetőségnek sajnos már nem kedvez. Számomra még mindig felfoghatatlan, hogy hányféle tejet (tejitalt?) lehet kapni a boltban. Elgondolkodtató, hogy vajon mi alapján kellene döntenünk és elhinnünk, hogy melyik a jó. Az allergiás, asztmás gyermekek száma is nagyon megemelkedett az utóbbi időben, melynek egyik kiváltó tényezője a helytelen táplálkozás, az ételek túl korai bevezetése is lehet.

A tehéntej előnyei és hátrányai
Viszont a tej jó, finom és egészséges, és elengedhetetlen a csontok fejlődéséhez. De nem mindegy, mikor adjuk a gyermeknek.

A tehéntej magas fehérje- és ásványianyag-tartalma megterhelheti a gyermek veséjét és az emésztőrendszerét, továbbá az allergia kockázata is igen magas. Ezért tehát a mai szakmai irányelvek szerint egy éves korig szigorúan tilos tehéntejet adni a babának, de 3 éves korig is inkább junior bébiital vagy tápszer javasolt a reggeli, illetve vacsora kiegészítéseként.

Ahol sem a gyermeknél, sem a családban nem fordult elő allergiás megbetegedés, ott másfél éves kortól forralva, fokozatosan szoktatva be lehet vezetni a tehéntejet a kisded étrendjébe.

A kecsketej fogyasztása gyermekkorban
A kecsketejről több ízben hallottam már, hogy szeretik a szülők adni a gyermekeknek. Nagyon fontos viszont azt tudni, hogy csecsemőkorban hosszú távú kizárólagos fogyasztása vashiányos vérszegénységhez vezethet, tehát adása nem ajánlott.


HOGYAN VEZESSÜK BE A TEHÉNTEJET A GYERMEK ÉTRENDJÉBE?

1. Ha anyatejet kap:
Ha a kisded már csak reggel és este szopik, és kevésnek bizonyul a tej, akkor mindenképpen szoptatás után kínáljuk meg eleinte 30 mg forralt enyhén melegre lehűtött tehéntejjel. Amelyik baba nem ismerte a cumisüveget, annak érdemes a pohárból való itatást minél előbb elkezdeni, hogy ezzel majd már ne legyen gond. Ha egy-két nap után sincs kiütése, ekcémája, hasmenése, nyugodtan lehet adni a dupláját, aztán ebben az ütemben haladva emelni az adagot, amíg szükség van rá. Egy kisdednek átlagosan 2-3 dl tejre van szüksége kétszer egy nap, és ennyit általában szívesen is fogyasztanak.

2. Ha tápszert vagy junior bébiitalt kap:
Szintén 30 mg forralt hűtött tehéntejjel kezdjük, amit az annyival kevesebb mennyiségű tápszerhez keverjünk átszűrve. Aztán ha nincs gond, szépen lehet emelni az adagot, míg el nem érjük azt az adagot, hogy a tápszerre már nincs szükség.
Fontos, hogy az átszoktatást eleinte mindig csak egy étkezéssel kezdjük.

Szerző: Homor Márta védőnő

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


2010.10.14