Bár ezek a szavak látszólag összefüggéstelenül csattognak a klaviatúrán, mégis van bennük közös: az oxitocin hormon (görög eredetű szó, gyors szülést jelent) - kezdi egy kicsit rejtélyesen Dézsi Réka dúla szakértőnk az oxitocin ismertetését.
Oxitocin hormon
Oxitocin hormon, amit a köznyelv csak boldogsághormonnak hív
A rengeteg, bárki számára elérhető információk mellett nagyon sok rejtett tartaléka van a testünknek, lelkünknek és nem könnyű megmondani mi-mitől, hogyan és miért zajlik úgy bennünk, ahogyan. Nyilván vannak elképzeléseink és feltevéseink, de előfordulhat, hogy a teória nem fedi a valóságot.
Pár éve kezdett el a tudomány is foglalkozni a szülés hormonális hátterével, mivel egyre több technikai vívmány segít a folyamatok feltérképezésében. Így napról napra pontosabb, hitelesebb anyagot kapunk erről a csodálatos molekuláról, amit köznyelven boldogsághormonnak nevezünk.
Bár lehet, hogy a boldogság fogalmát kellene pontosítani először is, most mégis a hormonnal foglalkoznék egy picit.
Az oxitocin miatt leszünk első pillanatra szerelmesek az újszülött babába
Az oxitocin fehérjetermészetű anyag (peptid), amely sok gerinces élőlény agyalapi mirigyének a hátsó lebenyében található. Emberben ez a hormon a köztiagybeli hipotalamusz révén kerül a vérbe.
A testen látható és érzékelhető hatások bárki számára megfigyelhetőek: bizsergés, csipkedés a mellbimbókban, bepirosodik és megduzzad a száj és az ajkak, és nem csak a felső régióban, csillogóvá válik a szem, a tekintet, kisimulnak az arc vonásai, egy kellemes, lebegő lelkiállapotba kerülünk, okozhat aluszékonyságot is, de mindenképp egy belső nyugalmat sugároz kívül és belül egyaránt. Növeli az összetartozás, a kötődés érzését, ezért is jó, hogy közvetlenül a szülés után az anyában és az apában is a legmagasabb az oxitocin mértéke, hiszen ez felelős azért, hogy első pillanatra szinte szerelmesek leszünk a gyermekünkbe.
Az oxitocin hormon „szégyenlős és kedveli a biztonságot”
A legfontosabb jellemzője ennek a hormonnak az, hogy ez egy nagyon szégyenlős fajta. Abban a pillanatban, ahogy valami zavaró tényező fellép, az adrenalin szint megemelkedik a testben, az oxitocin pedig tovaszáll, és idő kell neki, amíg újra elkezd termelődni. Ezért van az, hogy akkor, ha szeretkezés közben megzavarnak, vagy vajúdáskor bemegy az anya a kórházba, lassul vagy teljesen meg is áll a folyamat.
Ezért nagyon fontos megteremteni a biztonságot környezetet minden oxitocin-vezérelt tevékenységhez.
Miért más a külsőleg bejuttatott oxitocin, mint a szervezet által termelt?
Az agyban termelődő oxitocin csökkenti a fájdalomérzetet, elsősorban az agyban hatva. Szüléskor ezért problémás a külső oxitocin bejuttatása az anyai szervezetbe, hiszen az nem fejti ki a fájdalomcsillapító hatást az agyban az agy-vér gát miatt, azonban a szervezet oxitocinszintjét megemelve még gátolja is a további oxitocintermelést az agyban.
A szerelmes embereknek magasabb az oxitocin szintje, az autistáknak pedig alacsonyabb. Az agyvízbe direkt befecskendezett oxitocin spontán merevedést okoz, és ugyanez a hormon felelős a monogámiáért. Férfiaknál az oxitocin eme hatását a tesztoszteron befolyásolja... És nem utolsó szempont az sem, hogy fokozza a bizalmat és csökkenti a biztonságérzetet.
Figyeljük tudatosan testünket, ezáltal önmagunkat
Ha nyitottak és tudatosak vagyunk a testünk folyamataira, csodálatos változást élhetünk meg kívül és belül egyaránt, az első lépés ezen az úton pedig önmagunk elfogadása.
Egyik reggel úton az iskola felé a 6 éves lányom azt mondta, neki nagyon sok barátja van a suliban, minden osztályból, de a legjobb barátja saját maga. Úgy érzem, az ő hormonális áramlása megfelelően működik...
Szerző: Dézsi Réka dúla
Fotó: FreeDigitalPhotos