
A gyermekek fejlődésében meghatározó jelentőségű a megfelelő alvásmennyiség és -minőség. A jó alvás nem csak az egészségük, jó közérzetük és a szellemi fejlődésük alapja, de az egész család harmóniáját is befolyásolja. Rendkívül fontos idejében megalapozni az alvással kapcsolatos jó szokásokat és elkerülni a lehetséges hibákat!
„Amelyik gyerek álmos, az aludni fog!” - ennek a jól ismert állításnak ma már nem egyértelmű a valóságtartalma. Több körülmény is befolyásolja a kicsik alvását, és még egy olyan egyszerűnek tűnő dolgot is elronthatunk, mint a gyermek általános alvásminősége.
A kialvatlan gyermek egész nap nyűgös, fáradt, sokat sír, emellett a túlfáradás késő délutáni alváshoz vezethet (ami szintén gátolja az esti elalvást). A végtelen esti küzdelmek a szülőket is kimerítik, az alváshiány pedig a mindennapokra és a párkapcsolatra is rányomhatja a bélyegét.
Ezt is olvasd el: Alvászavar, nyugtalanság kisgyerekkorban: Miért nem alszik jól a gyerek? - A leggyakoribb okok a szakember szerint
Milyen hibákat kerüljünk el a lefekvés és a gyerekek altatása kapcsán?
1. Az esti rutin hiánya, változó lefekvési idő
A rendszeresség talán az estéket tekintve a leglényegesebb, és nem mást jelent, mint kiszámíthatóságot, megszokott módon ismétlődő események sorát. Nem kell percre pontosan tartani a rendszert, elég, ha nagyjából működik. Ez a kiszámíthatóság a felnőttek magánéletét illetően is előnyt jelent.
Ezt is olvasd el: Altatási szokások kialakítása, altatási problémák kezelése csecsemőknél, kisgyermekeknél - Védőnő tanácsai
2. Túl pörgős esték
Szuper anyáékkal birkózni, csikiset játszani, ugrálni és szaladgálni, és még szuperebb, ha apa dobál – gondolhatja a kisgyermek, de sajnos az a helyzet, hogy ha túl nagy a zaj és az esti pörgés, az nem elalvásra, hanem ébrenlétre hangolja a gyerekeket.
3. "Lábujjhegy-üzemmód"
Klasszikus hiba: a csendhez való szoktatással csak azt érjük el, hogy a gyerek nem szokik hozzá a normál otthoni zajokhoz, és később is elalvási nehézségei lesznek.
4. A nem megfelelő esti étkezés
A közvetlenül lefekvés előtt adott vacsora, illetve a sok feldolgozott és cukros étel vagy üdítő esti fogyasztása megzavarja vagy élénkíti a szervezetet, mely így pihenés helyett az emésztésre fordítja az energiáit. A teli gyomor további problémákat is okozhat lefekvés után (hányinger, hányás).
5. Cumisüveggel altatás
A cumisüveg használata bonyolító tényező lehet: ébredéskor a gyermek keresni kezdi az üveget, és ha nem találja, esetleg követelni kezdi, nyűgössé válik, és hosszú időbe telhet a helyzet megoldása, a visszaalvás pedig egyenesen kihívássá válik – akár az egész családnak.
6. Az álmosság jeleinek figyelmen kívül hagyása
A kisgyermek álmosságát egyértelmű jelek mutatják, és ha ezekről nem veszünk tudomást, a gyerek annyira kimerülhet, hogy pont késő délutánra dől ki (tehát estébe nyúlóan alszik el), fontos tehát, hogy ha nappal igénye van rá, tudjon pihenni, ellenkező esetben meggyűlik a bajunk az esti elalvással vagy az éjjeli ébredésekkel.
Ezt is olvasd el: Nyűgös, sír, túlpörgött? - Hogyan altassuk el a túl fáradt babát?
7. Túl sok vagy késői alvás; erőltetett alvás
Az előző ponthoz kapcsolódóan arra is ügyeljünk, hogy délután 3 óra után már ne nagyon aludjon gyermekünk, a nagyobbakra pedig semmiképpen ne akarjuk ráerőltetni az alvást, ha nem kívánják.
8. Félelmek figyelmen kívül hagyása
Sok kisgyermek, de akár még a nagyobbak is, félelmekkel, szorongással küzdenek. Ha erre csak legyintünk, vagy elbagatellizáljuk, nem segítünk a gyermeknek. Kérdezzünk, beszélgessünk, és igyekezzünk a biztonságérzetét megerősíteni! Ha a kicsi másik családtagnál, nagyszülőknél alszik, nagy eséllyel hiányozni fognak neki a szülei, ám ebben az esetben is segíthetünk a gyermeknek feloldani a honvágy okozta szorongást.
9. Otthoni, esti feszültség
A vitázás, a végtelen alkudozások ("még egy mesét!") és a következetesség hiánya, de saját határozatlanságunk is végtelen köröket generálhat, mely akár órákat is elvehet az estéből, és növeli a feszültséget a gyerekben és a szülőben is. Törekedjünk a nyugalom megteremtésére, amihez türelem, kitartás és a korábban említett rendszeresség szükségeltetik.
Olvass tovább: Ezért életbevágóan fontos, hogy a gyerekek és szüleik is eleget aludjanak! - Szakemberek tanácsai szülőknek
Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik