Nyűgös, sír, túlpörgött? - Hogyan altassuk el a túl fáradt babát?

Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


Nyűgös, sír, túlpörgött? - Hogyan altassuk el a túl fáradt babát?

Egyes babák egyértelműen, sírással „közlik”, ha alvásra van szükségük, azonban ez nem minden esetben van így. Fontos, hogy felismerd babád jelzéseit annak érdekében, hogy idejében ágyba kerüljön, és pihentető alvásban legyen része. De mit tehetünk, ha gyermekünket túl sok inger érte és nem tud elaludni?

Ha babád ezeket csinálja, akkor biztosan ideje lefektetni:
 rángatja a fülét
- dörzsöli a szemét
- ökölbe szorítja a kezeit
- figyelme felszínes és meredten a távolba bámul
- ráncolja a homlokát
- szemei könnyeznek és pirosasak
- lábai és karjai meg-megránganak

Ezek mind annak a jelei, hogy a kicsinek alvásra van szüksége.

Ha odafigyelsz, elkerülheted, hogy babád túlfáradjon, ám ha elmulasztottad az idejében altatást, a következőket tapasztalhatod:
a baba nyűgös, sír
- hátrafeszíti magát
- elutasít, ellök, amikor letennéd pihenni
- nem vagy nehezen megnyugtatható
- rendkívül zaklatott 
- nem képes elaludni és rövid alvás után felébred
- éjjel is gyakran ébred és reggel a szokásosnál korábban kel (látszólag frissen, játékra készen)

Túlpörgöttséget, alvási gondokat több körülmény is okozhat: túl sok inger (hang, fény, TV, tömeg stb.), utazás, felborult napirend, a szülő magas stressz-szintje, kimaradt alvás, nem megfelelő hőmérséklet, éhség, szomjúság. Ezeket is érdemes végiggondolni.

 

Hogyan altathatjuk el a túl fáradt babát, kisgyermeket?

 

1. Először is: ne az altatás sikerén stresszeljünk! Készüljünk fel arra, hogy ha a kicsi nagyon felpörgött állapotban van, akkor kicsit hosszabb időbe fog telni az altatás, sőt, az is előfordulhat, hogy ha már megnyugodott, szeretne kimászni öledből, játszani stb. Ha mi magunk is frusztráltak vagyunk, azt a gyermek is megérzi, és mindez megnehezíti a dolgokat.


2. A kicsinek először is mindenképp el kell lazulni, enélkül nem fog tudni elaludni. Kapcsoljuk ki a tévét, magnót, zenét. Az erős fényeket, és esetleges huzatot is szüntessük meg. 


3. Ne azonnal az alvásra törekedjünk: legyen fokozatosság! Kezdjünk halkan és nyugodtan beszélni hozzá, akár egy mesébe is belekezdhetünk, vagy altató dalokat énekelhetünk. Ha már elnyugszik mellettünk, simogathatjuk, öleljük magunkhoz, a cumit is odaadhatjuk neki. Mikor látjuk, hogy már teljesen ellazult, a megszokott alvóhelyén altassuk tovább! Maradjunk még mellette kicsit. Van, amelyik gyermek szereti a simogatást, de van, akinek elég, ha fogjuk a kezét vagy még az sem szükséges, csak a jelenlétünk. Ez egyéni -, tapasztaljuk ki, neki mi a jó!
 
4. Fehér zajt használhatunk (pl. halk esőhang). 

5. A legtöbb gyereknek szüksége van a megnyugváshoz, alváshoz egy alvó tárgyra  Egy alvóka, kedvenc rongyi, anya-ruha, plüss is nagyon sokat segíthet. Fontos, hogy ha egy alvókája van, arra nagyon vigyázzunk, mert ha elveszítjük, akkor másik tárgyat nem, vagy csak nagyon nehezen fogadnak el. (Érdemes azonnal beszerezni egy ugyanolyat, de még azt sem biztos, hogy elfogadja, mert más az illata, tapintása, mint a bevált réginek.
 

6. Ne legyen az altatásból szenvedés, ne húzzuk a végletekig. Ha belátható időn belül nem járunk sikerrel, egy egyszerű, csendes összebújással, pihenéssel is kihúzhatjuk estig, ez nem tragédia, csupán egy nehéz nap - a következő nap már egy új lehetőség lesz.

 

Ha sikerült végre elaltatni, de már ébresztenéd, akkor erre figyelj:  "Alvó babát nem ébresztünk fel!" - 5 helyzet, amikor mégis érdemes felkelteni a kicsiket

Sokan úgy gondolják, hogy a baba tanuljon meg önállóan elaludni, akár olyan áron is, hogy álomba sírja magát, de mielőtt te is magára hagynád, ezt gondold végig:  Ezért ne hagyd, hogy a baba álomba sírja magát - Mit érez a baba, amikor egyedül hagyják a sötét szobában?

 

Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik
 


Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


2024.09.30