Terhesség alatt is szedhető gyógyszerek

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Terhesség alatt is szedhető gyógyszerek

Talán Te is hallottál a Contergan botrányról, talán találkoztál is olyannal, akinek a nyugtató, fejfájás-csillapítóként várandósok körében is használt gyógyszer miatt csökevényes pl. az egyik keze. Ez a hatvanas években történt és azóta félünk várandósan gyógyszert szedni.

Nem egyszerű ám megállapítani egy gyógyszerről, hogy szedhetik-e terhesek vagy nem. Miért? Az állatkísérletek eredményei nagyon hasznosak, de azért mégiscsak egerekről, patkányokról, nyulakról, kutyákról és majmokról van szó, nem emberekről. Gyógyszervizsgálatok I. fázisában nők nem is vehetnek részt, hiszen van a terhességnek egy korai szakasza, amikor még nem tudunk róla.

De a későbbi klinikai vizsgálatokban sem vehetnek részt terhesek vagy szoptató anyák. Egészen kivételes esetben történhet terhes nőn ilyen jellegű vizsgálat, külön miniszteri engedély és alapos indok kell hozzá.

Vannak olyan esetek, amikor az anya beteg és a magzatnak, hogy egyáltalán esélye legyen megérni a születése napját, az édesanyját kell meggyógyítani. Ilyenkor a haszon-veszély hányados mérlegelésével szükséges a kismamának gyógyszert szedni.
Igen ám, de milyen gyógyszereket, hiszen a legtöbb gyógyszer betegtájékoztatójában ott szerepel a terheseknek, szoptató anyáknak ellenjavallt mondat.

A gyógyszerek egy része recept nélkül is kapható, vagy megtalálható a házi patikádban, ezért gondoltam, fontos lehet tudnod neked is, nemcsak orvosodnak, melyek azok a gyógyszerek, amit szükség esetén várandósan bevehetsz.

A kulcsmondat: haszon-veszély kalkuláció, azaz várandósan csak akkor vegyél be gyógyszert, ha muszáj, ha orvosod javasolja. A patikus véleményét is kérd ki mindenképpen, ha recept nélkül kiváltható gyógyszerről van szó.

Ha senkitől nem tudsz tanácsot kérni, akkor hívd a Teratológiai Telefon Tanácsadást, ők segítenek:

+36 (1)-363-22-29
+36 (1)-3838-477

Terhesség alatt szedhető gyógyszerek listája:

- Véralvadásgátló: Heparin, Heparin-Ca, Fraxiparine

- Antibiotikum: Klion (kivéve 1-3 hónap), Eryc

- Láz- és fájdalomcsillapító: Rubophen (kivéve 1. trimeszter), Saridon (kivéve 1. trimeszter és utolsó 6 hét), Panadol, Aspyrin (kivéve 3. trimeszter), Kalmopyrin (kivéve 3. trimeszter), Algopyrin, Algozone, Panalgorin (kivéve 1. trimeszter és az utolsó 6 hét)

- Hasmenés: Carbo activatus, Imodium (kivéve 1. trimeszter)

- Székrekedés: Duphalac szirup

- Hányinger, hányás: Vitamin B6, Deadalon

- Gyomorégés: Tisacid, Talcid, Rennie Antacidum

- Görcsoldás: No-spa

- Érzéstelenítés: Lidocain inj, spray

- Rheumatoid artritis: Astrix, Aspyrin

- Hipertonia: Dopegyt, Betaloc, 16. hét után Ca-csatorna gátlóval felváltani, Minipress

- Visszérgyulladás: Venoruton kapsz. (kivéve 1-3 hónap)

- Epilepszia: Tegretol, Neurotop, Stazepine (1. trimeszterben kontraindikált), Timonil (1. trimeszterben kontraindikált)

- Diabetesz: Humulin, Insulin Mixtard, Humalog, Monotard, Ultratard

- Felső légúti megbetegedések: Sinupret drazsé

- Vashiányos anaemia: Ferro-folgamma kapsz., Ferrograd-folic filmtabletta, Sorbifer Durules, Tardiferon drazsé, Maltofer

- Folsavhiányos anaemia: Ferro-folgamma, Ferrograd folic, Folsav 3 mg, Maltofer Fol, Tardyferon Fol retard tabletta


Forrás: Bányai Zsuzsa: Gyógyszerészi gondozás terhesség alatt, Magyar Orvos 2007, 15(9) 37-41

Szerző: Dr. Jurás Enikő Dokimami
www.dokimami.hu >>

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2010.07.15