Visszaesés a szobatisztaságban - Mi lehet az oka, ha a gyermek újra bepisil, bekakil? Hogyan kezeljük?

Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


Visszaesés a szobatisztaságban - Mi lehet az oka, ha a gyermek újra bepisil, bekakil? Hogyan kezeljük?

A szobatisztaságra szoktatásnál csak az okoz nagyobb fejtörést, ha a gyermek egy szép napon újra bepisil. Mi állhat ennek hátterében - és mi a megoldás?

Nem árt tudni, hogy még az 5-6 éves gyerekek nagyjából 20%-ánál előfordul, sőt, a 8-10 éves korosztály 10%-át is érinti az éjszakai ágybavizelés. A pisi visszatartásával összefüggő problémákhoz hasonlóan egyes gyerekeknél székletvisszatartási gondok is jelentkezhetnek, különösen a szorongással összefüggésben. 

A szobatisztasághoz több tényező megléte szükséges: idegrendszeri és hormonális érettség, szocializáció, szorongásmentes környezet, akaratlagos odafigyelés.

Ha mindez adott és eljött a várva várt szobatisztaság, mi pedig kényelmesen hátradőltünk, majd mégis visszaesést tapasztalunk, a következő okokra gondoljunk:

 

Időváltozás, évszakváltás (nyárból az őszbe)

Az a gyermek, aki a könnyedebb ruhában egyszerűen le tud vetkőzni a bilizéshez vagy vécézéshez, a vastagabb öltözetben még lassabban, nehezebben jut el a pisilésig, ezért előfordulhatnak "balesetek". Emellett a hidegebb idő miatt az egyszerű felfázások száma is megnő. 
 

Húgyúti fertőzések

A legkézenfekvőbb, fizikai okot se zárjuk ki! Ha a gyermeknek gyakori vizelési ingere van pár csepp vizelettel, és ha alhasi fájdalmak is társulnak a tünetekhez. Gyanú esetén mindenképp forduljunk gyermekorvoshoz, aki nagy valószínűséggel vizeletvizsgálatot kér majd.
 

Még nem maradéktalan a tudatos odafigyelés

Később is előforordulhat még, hogy a gyerek annyira belefeledkezik a játékba, hogy nem veszi idejében észre az ingert, és megtörténik a "baleset".
 


Félelmek, szorongás, változások

Ha

  • mi magunk tesszük stresszhelyzetté a vécézést - sürgetünk, büntetünk, kiabálunk -, vagy
  • az élethelyzetünkben komoly változások történnek (testvér születése, költözés, közösségbe kerülés, betegség, konfliktusok, haláleset),

szintén gyakori, hogy visszaesés történik a szobatisztaságban. 
 


Így kezeld a helyzetet!
 

1.  Először is: ha egyértelmű, mi okozza a problémát, a kiváltó okot kezeld! Ha például kistestvér születése miatt történnek a balesetek, naponta legyen egy olyan idővallum, amit csak a nagyobbik testvérrel töltesz. 


2.  Tisztázzátok a következményeket! Ne kiabálj a gyerekkel, ne büntess, de legyenek egyértelmű következményei a balesetnek (például ha bepisil a játszótéren, haza kell menni átöltözni).


3.  Dicsérd, dicsérd, dicsérd! Mivel a visszaesés gyakran egy stresszhelyzet következménye, a pozitív megerősítés igen fontos. Dicsérd sokat a gyereket, esetleg jutalmazd meg kisebb ajándékokkal, ha egy-egy program vagy nap balesetmentesen telt.


4.  Legyenek egyértelmű elvárások! Nyugodt, kedves hangon, de egyértelműen hozd a gyerek tudomására, hogy mit vársz el tőle. A kisgyerekek természetéhez hozzátartozik, hogy feszegetik a határokat - egyszerűen szeretnék tudni, meddig mehetnek el. Ne engedd át az irányítást a gyereknek.


5. Tanítsd meg újra a szobatisztaságra! Néha természetes, hogy a gyerek hol előrelépést tesz a fejlődésben, hol visszaesik, főleg a legkisebbek esetében. Ilyenkor ne rémülj meg, csak kedvesen emlékeztesd arra, amit már egyszer megtanult.
 

 

Szerző: Szülők Lapja
Fotó: Freepik
 


Szülők lapja

Kisgyerek fejlődése

Szülők lapja


2024.09.03