Mivel gyermekeim fruktóz és laktóz érzékenyek, illetve tejfehérje-allergiásak, általában mi vagyunk azok, akik a vendégségre készülnek (ilyenkor külön édes-sós süteményeket, tortát sütök, mentes nassolni valókat veszek). De most megpróbáltam azok fejével gondolkodni, akik ételérzékeny/allergiás kis vendégeket fogadnak, például egy bölcsis/ovis/sulis születésnapi zsúron.
Szülőként egyre többször tapasztaljuk, hogy a közösségben, ahova gyermekünk jár, legyen az bölcsi, ovi vagy iskola, van olyan gyerkőc, aki valamilyen ételallergiával vagy ételérzékenységgel küzd.
Elkerülhetetlen, hogy a szülinapi zsúrra érkező kis vendégek között ne legyen egy-két olyan gyermek, akinek valamilyen okból fokozattan figyelnie kell az étkezésére. Ahhoz, hogy mindenki jól érezze magát, nem kell nagy áldozatot hoznunk és drága dolgokat összevásárolnunk, elég egy kis odafigyelés.
5 tuti süti recept tipp szülinapi zsúrra, ha a vendégek között ételérzékeny/allergiás gyerek is van
Szülinapi meghívás során kérdezzünk rá az esetleges ételallergiákra/érzékenységekre!
Ez nem kerül semmibe, és nagyon jól fog esni a meghívott gyermek szüleinek is. Ha kiderül az ételérzékenység/allergia típusa, konzultáljunk a szülőkkel: mit ehet a gyerek, melyik boltban melyik márka termékét vehetjük meg? Ma már nagyon sok mentes termék elérhető a nagyobb drogériákban vagy szupermarketek polcain is.
Ha szeretnénk/szeretünk sütni, akkor kérdezzünk rá, hogy készíthetünk-e saját süteményt, ha igen, akkor mi ne kerüljön bele?
A zsúrasztalon válasszuk szét a mentes és nem mentes ételeket, vagy kisebbek esetén a nem mentes ételeket magasabb polcra helyezzük, ahol önállóan nem érhetik el, csak szülői segítséggel.
Ha valaki mégis sütésre adná a fejét, akkor pedig van 5 tuti süti recept a fruktóz-, laktóz-, tojás- és tejmentes diéta szerint:
Egy mutatós, légies, cirmos kalácskoszorú recept
- 500 gramm liszt, ez nálunk legutóbb így nézett ki: 100 gramm zabliszt, 50 gramm amarant, 350 gramm tönköly (fehér) liszt
- 75 gramm vaj (növényi, mentes!)
- 4 evőkanál xilit
- 1 teáskanál szőlőcukor
- 25 gramm élesztő
- fél teáskanál só
- 250 gramm növényi tej
- 3 evőkanál kakaópor (fruktóz-laktózérzékenyek figyeljenek mit használnak, nekünk a dietetikus a holland kakaóport javasolta)
- 1 vaníliarúd kikapart belseje
Felezzük az arányokat, begyúrjuk az egyik felét kakaó nélkül, a másik felébe pedig beleszórjuk a kakaót az összetevőkhöz. Mindkét féladag esetében: egy kis langyos tejben az élesztőt egy teáskanál szőlőcukorral megfuttatjuk. A liszteket átszitáljuk, az amarantot, a sót és a cukrot belekeverjük, a vaníliát a liszttel összemorzsoljuk. Belekockázzuk a vajat, és összemorzsoljuk a liszttel. Az egyik féladag esetében azonban adunk még 3 evőkanál kakaóport is az egészhez. Mindkét féladag esetében: ha az élesztő felfutott, hozzáadjuk az adagokhoz, hozzáöntjük a többi tejet is, és átgyúrjuk a tésztát. Addig dagasztjuk, míg a tészta selymes, hólyagos nem lesz. Majd takarjuk le, tegyük meleg helyre, és kelesszük a duplájára!
Fotó: babakonyha.hu
Vágjuk mindkét megkelt tésztadarabot három egyenlő részre, formázzuk három-három hengerré a két tenyerünk között, és jöhet a hatos fonás. A megfont kalács két végét illesszük össze, formázzunk koszorút, és helyezzük a tepsire, majd hagyjuk még 20-25 percig kelni. Végül kenjük meg egy kis tejjel a tetejét, és 180 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt süssük meg! Mikor kivesszük, még kenjük át a tetejét egy kis zabtejjel, így nagyon finom édes lesz a kérge.
Pihe-puha illatos sütőtökös pogácsa recept ( 1 tepsi, kb. 12 db)
A sütőtök egy nagyon hálás összetevő, zöldség, ugyanakkor édes íze van és vitaminokban gazdag. Persze azért a fruktózmentes étrenden levők vigyázzanak vele, mert magas a fruktóztartalma!
- 35 gramm növényi tej (én zabtejet használtam)
- 35 gramm vaj (laktózérzékenyeknek, tejmentes diéta esetén mentes margarin)
- 10 gramm élesztő
- 1 tk szőlőcukor a kelesztéshez (elhagyható)
- 30 gramm hajdinaliszt/zabpehelyliszt
- 100 gramm liszt
- 150 gramm sütőtökpüré
- só (1-2 tk)
Tipp! Én a sütőtököt a következőképpen készítem: megmosom a héját, letörlöm, majd kettévágom. A magokat kanállal kikaparom, majd a csónakokat ráteszem egy sütőpapírral bélelt tepsire. Jól (bőven) megszórom vízzel és kicsit meghintem fahéjjal. Így megsütve omlós lesz és puha, édes lesz az íze, és bár fahéjjal készül, mindenhez illik: leves, főzelék, kenyér, zsemle, pogácsa.
Az élesztőt futtassuk fel a langyos tejben egy teáskanál szőlőcukorral! A liszteket szitáljuk át, keverjük bele a sót, daraboljuk bele a vajat, morzsoljuk össze a liszttel, majd adjuk hozzá a sütőtökpürét is, a végén öntsük rá a felfuttatott élesztős tejet. Ha nagyon ragadna a tészta gyúrás közben adjunk hozzá nyugodtan lisztet, ha pedig szárazak tűnne, akkor még egy kis sütőtököt. Ezután kelesszük a duplájára (kb. 1 óra).
Fotó: babakonyha.hu
Ha megkelt a tészta, nyújtsuk ki amilyen vékonyra csak tudjuk, és hajtsuk össze, majd még egyszer, és ha tudjuk, még egyszer, így 8 réteget kell kapnunk. Ismét nyújtsuk ki, de most kétujjnyi vastagságúra, majd pogácsaszaggatóval (vagy egy jägeres centis üvegpohárral :) szaggassuk ki.
Helyezzük sütőpapírral kibélelt tepsire a pogácsákat, ahol még pihentessük 5-10 percig, aztán a tetejét kenjük meg egy kis tejjel, és ízlés szerint díszítsük tökmaggal vagy más magokkal. Tegyük 180 fokra előmelegített sütőbe. és kb. 20 perc alatt süssük ki azokat.
10 perces pudingos keksz recept (1 tepsi mennyiség)
- 125 gramm puha margarin (tejmentes)
- 50 gramm xilit porcukor
- 1 vaníliarúd kikapart magja
- 125 gramm finomliszt (mi nemsokára zabliszttel is kipróbáljuk)
- 40 g pudingpor (vaníliás vagy csokoládés ízlés szerint)
Fotó: babakonyha.hu
Az elkészítése nagyon egyszerű: keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd morzsoljuk bele a felkockázott vajat, és dolgozzuk össze. A tésztából formázzunk azonos nagyságú golyókat (diónyinál kisebb), rakjuk tepsire és villával nyomjuk meg a tetejét. Rakjuk 200 fokra előmelegített sütőbe. Kb. 8-10 perc alatt megsül, de figyeljük a tetejét. Ha a tepsi szélén levő kekszek barnulnak, azonnal vegyük ki, nehogy megégjen, inkább a tepsin hagyjuk kihűlni!
Csokitorta recept, amiről sosem mondják meg a gyerekek, hogy cukkinis
Ha valakinek ott figyel egy nagy, vagy két kis cukkini a konyhájában, és már nem tudja, mit kezdjen vele, használja ezt a receptet, és készítsen egy mennyei ízű csokitortát. Vigyázat, mert kísértésbe visz!
- 2 csészényi cukkini (lereszelve kis lyukú (sajt)reszelőn)
- 1/2 (azaz fél) csészényi (kókusz)olaj
- 2 teáskanálnyi vanília
- 2 csészényi liszt
- 3/4 (azaz háromnegyed) csészényi xilit/nyírfacukor
- 2 csipetnyi só
- 1,5 teáskanálnyi szódabikarbóna
- 1/3 (azaz egyharmad) csészényi holland kakaópor (cukormentes!)
Vegyünk elő két keverőtálat! Az egyikben keverjük össze a cukkinit az olajjal és a vaníliával, a másikban a száraz összetevőket: liszt, só, kakaópor, természetes édesítő. Majd az egészet egy tálban jól keverjük át, ne használjuk semmiképpen robotgépet! Kb. 5-8 perc alatt teljesíthető a feladat.
Utána simíthatjuk is a tésztát kivajazott, kilisztezett sütőformánkba (vagy használjunk szilikonsütőformát).
Fotó: babakonyha.hu
Előmelegített sütőben 190 fokon kb. 35-40 perc alatt megsül. Villával tehetünk egy próbát, ha bizonytalanok lennénk. Mi most cukormentes málnalekvárt (passzírozott málna) ettünk hozzá, de ha valaki még a fruktózmentes diéta elején tart, és kerülni akarja a gyümölcsöt, akkor nagyon jól passzol hozzá a tejmentes vaníliapuding is!
Farsangi fánk recept
Ez a fánk puha, légies. Fogyasztható magában is, de ha valaki mindenképpen szeretne valami lekvárszerűt adni a kicsinek is, de még nem tartanak a diéta abban a szakaszában, hogy gyümölcsöket ehet a pici, akkor készíthet hozzá sütőtökpürét.
- 250 gramm liszt
- 15 gramm élesztő
- 1 mokkáskanál szőlőcukor
- 25 gramm xilit/nyírfacukor
- 25 gramm vaj (tejmentes, cukormentes)
- 150 gramm növényi tej (zabital, ha javasolhatom, mert édesebb íze van)
- csipet só
- zsiradék a sütéshez (olaj/kókuszzsír)
A langyos tejben morzsoljuk el az élesztőt, és keverjük el a szőlőcukorral, hagyjuk felfutni! A lisztet közben szitáljuk át, tegyük hozzá a sót, az édesítőt és a langyos olvasztott margarint, végül a kovászt (felfuttatott élesztőt). Gyúrjuk addig, míg kalácstészta sűrűségű tésztát nem kapunk (hólyagos, lágy tészta). Takarjuk le, tegyük meleg helyre, és hagyjuk másfélszeresére kelni (kb. fél óra).
Fotó: babakonyha.hu
A megkelt tésztát borítsuk lisztezett deszkára, majd kezünkkel nyomkodjuk ujjnyi szélesre, ezután jöhet a szaggatás. Én pogácsa szaggatóval dolgoztam, de ha valakinek fánk szaggatója is van, hajrá! A kiszaggatott tésztát hagyjuk még kb. fél óráig kelni. Ha valaki azt akarja, hogy a közepén ott legyen a hagyományos kis mélyedés, nyugodtan nyomkodja meg ujjával a cikkelyek közepét.
Majd jön a sütés, sajnos nem ússzuk meg a zsiradékot, de aki bírja, illetve akinél bírja a picur az egészségesebb változatot, az használja nyugodtan (pl. kókuszzsír). A fánkokat középforró bő zsiradékban, egyenletes tűzön süssük ki! Egyszerre ne tegyünk túl sok darabot az olajba, mert akkor nem lesz helye a növekedésre. Amikor beleraktuk a tésztát a serpenyőbe, fedjük le, majd 1-2 perc múlva fordítsuk át, ekkor már süthetjük fedő nélkül tovább. Szűrőkanállal vagy fogóval szedjük ki a fánkokat konyhai papírtörlőre, jól itassuk le a zsiradékot.
Még több, fruktóz- és tejmentes diéta szerinti receptet találsz itt »
Szerző: Varga Zita Hella gasztroblogger, a Babakonyha blog írója
Fotók: babakonyha.hu, Freepik/senivpetro