Készíts listát!
Írd össze, hogy kinek kell ajándékot adnod. Ne felejtsd ki a bölcsis néniket, óvónőket, tanító néniket, a bébi szittert, a takarítónőt, a kollégáidat, barátaidat sem a családtagjaidon kívül.
Ha megvan a lista, számold össze hány ember szerepel a listán. Vedd külön csoportba a családtagjaidat és a kívülállókat.
Ezután döntsd el, mennyi pénzed van összesen az ajándékozásra. Oszd ketté, csinálj külön pénztárcát a családnak, és külön a távolabbi ismerősöknek, barátoknak. Fejenként mennyi jött ki? 1000 Ft? 2000 Ft? 3000 Ft, netán több?
Mielőtt bedőlsz valamelyik bank reklámjának, és a karácsonyi ajándékokat hitelből (brrr, 29 %-os személyi hitel :)) szeretnéd megvásárolni, gondolj arra, hogy vajon mit kaptál 7 évvel ezelőtt karácsonyra. Nem emlékszel? Tényleg? Na látod, pedig a most felvett (nagyon drága) hitelt pont 7 évig fogod fizetni. (Erről bővebben következő cikkemben olvashatsz majd.)
Olcsó kreatív tippek
Ha nincs elég pénzed (kinek van?), akkor légy kreatív! Menj el, vegyél gyöngyöket, fűzzetek láncot, karkötőt, medált, kitűzőt, állatka figurákat, gyűrűket. Tippeket találsz az interneten is. Lehet sima virágcserepeket is dekorálni szalvéta technikával, de akár pici terítőket is készíthetsz. Rossz lepedőből szabj ki 30 x 30 cm-es darabokat, szegd be és decoupage technikával díszitsd. Kisebb fiúcskák, lánykák akár hímezhetnek is a nagyiknak.
A gyerekek egy sima fa lapra tehetnek szép szalvétát, a nagymamák örülni fognak az unokák által készített edényalátétnek.
Csipeszből karácsonyfadísz? Igen, facsipeszt fessetek ki, ragasszatok rá papírmintát és aranyzsinórral akasszátok a fára. Egyedi, szép, ötletes, olcsó ajándék.
Gasztro ajándékok
Az utóbbi időben egyre divatosabbak a gasztro ajándékok. Szép, egyedi, gusztusos dolgokat készíthetsz. Ízesített olajakat, salátaecetet, bonbonokat, vagy egy finom sütemény hozzávalóit beteszed egy üvegbe, és a receptet mellékeled hozzá.
Egyedi mézeskalácsfigurákat, adventi koszorúkat, házikókat, sőt kisvasutat is készíthettek, itt csak az időtök és fantáziátok szab határt. Ráadásul a gyerekekkel ez egy nagyszerű program az adventi hétvégék egyikére. Egy nőgyógyász ismerősöm dicsekedett azzal a pólyásbabával, amit az egyik betegétől kapott. Azt mondta, többet ér neki, mint a boríték. :)
Ha szoktál befőzni, egy egészséges, finom házilekvár is kedves ajándék lehet, én biztosan örülnék neki, ha adalékanyagoktól mentes, 100 % gyümölcstartalmú házi finomsággal lepnének meg.
Ha van kedved még gyorsan befőzni, akkor idénygyümölcsből is készíthetsz lekvártokat, vedd elő nagymamáink receptjét, a narancshéj dzsemmet (sok sütibe nagyon finom, pl. a beiglibe is szokás tenni), kiwi-narancs lekvár, alma-, citromkrém (lemon curd néven fut a gasztroblogokon) stb. Készíthetsz ún.chutney-kat is, ezek tulajdonképpen fűszerekkel ízesített lekvárok.
Mikor vásárolj?
Huhh, belegondolni is rossz, milyen sokan vannak mostanában az üzletekben. Ha a listád minden neve mellett már van valami ajándékötlet, akkor gondold végig, kinek mikor érdemes megvenni az ajándékot.
Ha olyan ajándékot vennél, amit pl. a tévében reklámoznak, közismert, netán gyermeked minden nap nyaggat érte, akkor érdemes sietni, mert bizony elfogyhat és a gyerkőc is csalódott lesz, ha mégsem azt kapja, amit szeretne. Persze ebben az esetben is érdemes egy limitet felállítani, nehogy túlköltekezd magad. (Óvakodj a hitelektől! – de erről következő cikkünkben lesz szó.)
Ha nincs listád, ha még nem terveztél el semmit, ha mindig a pillanatnyi megérzésed szerint vásárolsz (ún. impulzusvásárló vagy), akkor hagyd nyugodtan az utolsó hétre a vásárlást. Ekkor már letisztultabb a választék, az idő nyomása is ihletet adhat.
Családon belül érdemes megbeszélni, hogy ki mit kap. Tudom, ez illúzióromboló, ám nagyon praktikus. Arról nem is beszélve, hogy januárban kezdődnek a leárazások, így sokkal olcsóbban tudod megvenni a kiszemelt ajándékot. A fa alá készíts egy szép „utalványt” valamilyen jópofa szöveggel:
„Ez az utalvány januárban beváltható egy finom, meleg, pihe-puha pulóverre.”
Miért érdemes mégiscsak a karácsony előtti napokra hagyni a vásárlást?
Mert bizony vannak olyan termékek, amiket a hiperláncok forgalmaznak és importálnak, ezekből ők nagy készleteket rendelnek. Ha nem fogy el, kénytelenek akár áron alul is kiárusítani, mivel nem lehet Kínába visszaküldeni ezeket azzal, hogy bocsi, nem fogyott el.
Honnan ismered fel ezeket? Meg kell nézni a címkén, hogy ki forgalmazza. Ha az adott hipermarket maga, akkor jó esélyed van arra, hogy pár hét múlva leárazva megveheted.
Mire figyelj?
A gyártóra, a forgalmazóra, hogy megőrízd a blokkot és a csomagolást. Minden EU-ban forgalmazott termékre minimum fél év garancia van. Ez különösen fontos, ha utcai árusoknál, vagy szezonális vásárokban veszed meg szeretteidnek az ajándékot. Egy kis odafigyeléssel megelőzhető, hogy örömből ne legyen üröm.
Strausz Györgyi