Ezzel a 8 dologgal erősítheted gyermeked önbizalmát - Ezek kellenek ahhoz, hogy meg tudja védeni magát

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


Ezzel a 8 dologgal erősítheted gyermeked önbizalmát - Ezek kellenek ahhoz, hogy meg tudja védeni magát

Mi az összefüggés gyermeked egészséges önbecsülése és a biztonsága között? Hogyan védheted meg őt azáltal, hogy kellő önbizalmat építesz ki benne? Erre legalább 3 meggyőző válaszunk van, sőt, azt is eláruljuk, mivel tudsz stabil önértékelést adni számára.

Az önbizalom hiánya, a túlzott önkritika és maximalizmus, az önmagunkba vetett hit hiánya sérülékennyé tesz bennünket. A gyerekekre is igaz ez - a kamaszok önértékelése pedig különösen érzékenyen reagál a külvilág visszajelzéseire, így addigra létszükséglet a kellő önbecsülés kiépítése, mely elsősorban szülői feladat.


Az önbizalom természetesen nem egyenlő a felszínes beképzeltséggel. Az önbizalom egy erőforrás, védőpajzs. Képesség arra, hogy felismerjük, mi az, ami számukra jó és elérhető, és mi az, ami méltatlan, vagy például bántalmazásnak minősül. Bátorság kiállni magunkért, erő segítséget kérni, véleményt nyilvánítani, és jól megítélni egy-egy minket érintő helyzetet.

Az online és a való világ is veszélyeket rejt; az a gyerek, aki elégedetlen magával, és nem bízik saját erejében és képességeiben, az fokozottan veszélyben lesz.

Ha szeretettel és tudatosan neveljük gyermekeinket, nem a szeretetéhség, a beilleszkedés vágya és a félelem fogja vezérelni őket - így nem hoznak majd rossz döntéseket. A jó önértékelés a legnagyobb szülői ajándék, amivel felvértezhetjük gyermekünket és ellenállóvá tehetjük a kihívásokkal szemben.

 

Milyen kihívások veszélyek leselkednek az alacsony önbecsülésú gyerekekre?

1. Cyberbullying, internetes veszélyek: az önbizalomhiány, a szeretetéhség, a visszajelzésekre való igény oda vezethet, hogy a gyerek bármibe belemegy, csak azért, hogy legmélyebb vágyát - hogy mások elfogadják és szeressék - megélhesse. Ugyanis ha ezt a tapasztalatot gyermekkorban nem kapja meg (vagy nem jól), akkor ki van téve annak, hogy a környezetétől függ majd, és kényszeresen onnan akarja majd megszerezni az elismerést. Erre pedig a veszélyekkel teli online tér a legalkalmasabb.
 

2. Bántalmazottnak lenni - bullying: A bántalmazottá bárki válhat, akivel szemben egy másik ember (gyerek) erőfölényt tud mutatni. A stabil belső „jelzőrendszer” a gyerek védelmére lesz egy ilyen szituációban: képes lesz anélkül reagálni, hogy a bántás a mélybe taszítaná, ellenállóbb lesz, nem okoz majd gondot a számára kiállni magáért, és segítséget kérni. Ez később, a felnőttkorban is rendkívül lényeges lesz a méltatlan vagy bántalmazó (pár)kapcsolatok felismerése és elkerülése szempontjából.


3. Bántalmazóvá válás: bizony, egy önbecsülésében hiányos gyerek nem csak bántalmazottá, de bántalmazóvá is válhat! Utóbbinak az az oka, hogy az agresszív gyerekek hatalommal, irányítással kompenzálják instabil önértékelésüket. Az egészséges önbizalommal rendelkező gyerekeknek egyszerűen nem lesz igénye arra, hgy ily módon „bizonyítson”, mert tisztában van értékeivel.

 


Hogyan alapozzuk meg gyermekünk önbizalmát? 

Az önbecsülés egy életen át fejleszthető készség. Mivel építhetjük gyermekünk egészséges önbecsülését? 8 dolog, amivel fejlesztheted gyermeked egészséges önbizalmát:


1. A feltétel nélküli szeretet (amit a gyerek is úgy érez)

2. Önállóság támogatása, kornak megfelelő autonómia

3. A szuperhármas: sok-sok beszélgetés pici kortól, valamint meghallgatni és meghallani gyermekünket

4. Elismerés, dicséret, megerősítés: még a puszta igyekezetért is (a külsővel szemben inkább a belső tulajdonságokat, erősségeket, igyekezetet és fejlődést dicsérjük!)

5. Legyünk minden értelemben, érzelmileg is, elérhetők, minden helyzetben

6. Támogassuk és terelgessük az egyéniségének és érdeklődésének megfelelően

7. Pici kortól tanítsuk az empátiát, türelmet és beszélgessünk sokat az emberi érzelmekről

8. Sport, közösségek: egy erős, megtartó közösség és egy eléggé motiváló cél kapaszkodót ad a nehéz időszakokban, megóv a kilátástalanság, céltalanság érzésétől, és elegendő sikerélményt és önbizalmat ad
 

Ezekkel rombolhatod a gyermeked önbizalmát

A merev szigorúság, a büntetéssel nevelés, a túlzott követelések maximalistává, szorongóvá teszik a gyereket. Az egyéniség elnyomása, a gyerek érdeklődésének és érzelmeinek figyelmen kívül hagyása, „érvénytelenítése” által szintén önemésztésre, bezárkózásra hajlamos, vagy épp agresszív, lázadó fiatalokká válnak, akikről ráadásul alig tudunk meg valamit, mert nagy eséllyel nem avatnak be minket az életükbe.

Nézd meg, hogy mi az, amivel leginkább szorongóvá teszik a szülők a gyermeküket: 8 hiba, amit sok szülő elkövet, és ezzel szorongóvá teszi a saját gyermekét

 

Szerző:Szülők Lapja
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2025.02.26