Hazánkban néhány éve a hatéves korban kötelező beiskolázást csak egy szakértői vizsgálat esetén lehet halasztani. A döntés óta egyre több gyerek érkezik éretlenül az iskolába, és egyre több gyerekről derül ki, hogy sajátos nevelési igényű státuszba sorolható. A szakértők szerint van összefüggés - és nem a gyerekeknek kellene változniuk, hanem az iskolarendszernek.
A szakértő szerint - aki a „tanulási zavar” helyett szívesebben használja a „tanítási zavar” kifejezést - a gyerekek nagy része ma úgy megy iskolába, hogy állítólag iskolaérett, miközben valójában nem az; az iskola pedig egyszerűen nem felel meg nekik.
Rugalmasságnak azonban nyoma sincs: a pedagógusok nem mernek eltérni az alaptantervtől.
Az általános iskolások közel 10 százaléka SNI státusszal tanul – ez pedig nem csupán rájuk, de egész környezetükre hatással van.
Tízszeresére nőtt az autista diákok száma - az iskolák nincsenek felkészülve
Az érintett gyermekek – márpedig nem kevesen vannak -, különösen ha valamilyen neurológiai probléma, autizmus áll a háttérben, nem csupán a tanulásban nem tudják tartani a lépést és folyamatos kudarcot kénytelenek elszenvedni, de sokkal több bántást is el kell szenvedniük, ráadásul a megoldatlan helyzet kapcsán rendkívül sok feszültség keletkezik az SNI-s és a neurotipikus gyermekek és szüleik közt, illetve a szülők és pedagógusok közt is.
Mindez a gyerekek számára további szorongást okoz, és ez idővel akár depresszióhoz, személyiségzavarokhoz, szuicid gondolatokhoz is vezethet.
A statisztikák is azt mutatják: valami nincs rendben. Már rögtön az 1. osztályt is a gyerekek 5 százalékának kell ismételnie.
Megdöbbentő: Közel 4.100 első osztályos kisdiáknak kellett osztályt ismételnie - Mi lehet az oka?
Vajon ki nincs felkészülve valójában? Az érintett gyermekek – vagy az őket fogadó iskolák? Miért jelent ma kihívást a tanulási zavarral küzdő gyermekeket nevelni?
Egyre több gyermeknek van szüksége segítségre, ellátásra – pedig, ahogy a ma már diplomás, autista fiatalember, a videóban is szereplő Benedek fogalmazott, „a gyerekeknek különböző igényeik vannak és képességei, melyek nincsenek figyelembe véve a közoktatásban”.
Megdöbbentő adatok: 104 865 SNI-s gyerek van hazánkban, de szakemberből továbbra sincs elég
Iskola halasztási kérelem - Ezek a legfontosabb tudnivalók a beadásról, elbírálásról
A következő videó éppen erről a rendkívül fontos és összetett témáról szól, szakértők megszólalásával és néhány érintett gyermek és család történetével kiegészítve.
Hiába látják a problémákat az oktatásirányításban is, hiába ismerte el a Klebelsberg Központ elnöke is, hogy sem a szakemberek számában nincs változás, sem az anyagi támogatás összege nem változott évek óta - válaszok a kérdésekre továbbra sincsenek.
Megdöbbentő adatok: Minden 10. fiú SNI-s, vagyis sajátos nevelési igényű
Szerző: Szülők Lapja
Forrás: Youtube/Szabad Európa
Fotó: Freepik